←Prev   Be-Kef-Mim  Next→ 

ب ك م
Be-Kef-Mim
Kökün genel değeri.
Aptal (Düşüncesiz, doğal yapıyla veya kendisini ifade edemiyor (söyleyecek kelimeleri bulamadığı için), anlayış yok (ondan cevap vermeyecek) , konuşma fakültesine sahip olmasına rağmen iyi konuşma yeteneği yok, bilerek veya bilgisizlikten kaçının, konuşmayı engelledi, Özgürce konuşmak
   abkamu   (1)

16:76
Allah şöyle bir örnekleme de yaptı: İki adam; birisi dilsiz; hiçbir şeye gücü yetmez, efendisi/yöneticisi üstüne sadece bir yük. Efendi onu nereye gönderse hiçbir hayır getiremez. Şimdi bu adam, dosdoğru bir yol üzerinde bulunup adaletle emreden kişi ile aynı olur mu?

   l-buk'mu   (1)

8:22
Çünkü yeryüzünde debelenenlerin Allah katında en kötüsü, akıllarını işletmeyen sağır-dilsizlerdir.

   buk'mun   (1)

2:18
Sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler. Onlar artık dönmezler.

2:171
O küfre sapanların durumu, bağırıp çağırma dışında bir şeyi işitmeyen varlıklara haykıranın durumuna benzer. Sağırdırlar, dilsizdirler, kördürler. Bu yüzden akıllarını işletemezler onlar.

   wabuk'mun   (1)

6:39
Bizim ayetlerimizi yalanlayanlar, karanlıklara gömülmüş sağır ve dilsizlerdir. Allah, dilediği/dileyen kişiyi şaşırtır, dilediğini/dileyeni de dosdoğru yol üzerine koyar.

   wabuk'man   (1)

17:97
Allah kime hidayet verirse doğru olan yolu bulan odur. Kimi de şaşırtırsa, böyleleri için O'nun dışında dostlar bulamazsın. Kıyamet günü böylelerini kör, dilsiz ve sağır bir halde yüzleri üstüne sürerek haşrederiz. Varacakları yer cehennemdir ki, alevi dindikçe kızgın ateşini körükleyiveririz.

Teşekkür ederim:
IslamAwakened
bu kök sayfaları mümkün kılan herkese teşekkür etmek istiyor.
Çalışmadan formüle etmek için ilham aldık...