←Prev   Be-He-Mim  Next→ 

ب ه م
Be-He-Mim
Kökün genel değeri.
Kuzu / keçi / koyun, sığır türü hayvanlar, durup kalmamak, kalmamak / kalmak, bırakmak değil, bunu yaparak rahatlamadan bir şeye bakmaya devam etmek, sessiz / karışık / bir şaşkın şaşkınlık yaratan hayvanlar , Kavga etmemek veya çatışmaya girmek değil, kuşkulu / belirsiz / kafası karışmış, kapalı / kilitli kapı, cesur adam, canavar / Acayip bir şey.
   bahīmatu   (1)

5:1
Ey iman edenler! Akitlerin ve ahitlerin icaplarını yerine getirin. Siz ihramlı iken avlanmayı helal saymamak şartıyla ve ileride size okunacaklar müstesna olmak üzere, davar cinsinden hayvanlar size helal kılınmıştır. Kuşkunuz olmasın ki, Allah, iradesi yönünde hüküm verir.

   bahīmati   (1)

22:34
Biz her ümmet için bir kurbanlık hayvan kesme zamanı/kurbanlık hayvan kesme yeri/kurbanlık hayvan kesme tarzı belirledik ki, kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanların üstüne Allah'ın ismini ansınlar. Sizin tanrınız bir tek tanrıdır; o halde yalnız O'na teslim olun. Alçak gönüllü, saygılı kişileri muştula.

22:28
Kendilerine ait bir takım yararlara tanık olsunlar. Kendilerine rızık olarak verdiği kurbanlık hayvanlar üzerinde belirli günlerde Allah'ın adını ansınlar. İşte bunlardan yiyin, sıkıntı içindeki fakiri de doyurun.

Teşekkür ederim:
IslamAwakened
bu kök sayfaları mümkün kılan herkese teşekkür etmek istiyor.
Çalışmadan formüle etmek için ilham aldık...